Strona główna / Blog / Jak poprawić zdolność kredytową

Jak poprawić zdolność kredytową

Banki wymieniają się informacjami kredytowymi klienta, tzw. historią kredytową, a gdy otrzymasz negatywną ocenę, wpływa to na twoją zdolność kredytową. Zanim dowiemy się, jak poprawić zły kredyt, powinniśmy wiedzieć, czym dokładnie jest zła historia i dlaczego jest tak ważna.

Co to jest historia kredytowa?

Zdolność kredytowa to dane, które szczegółowo opisują liczbę i rodzaje kont kredytowych, jak długo każde konto jest otwarte, należne kwoty, wykorzystaną kwotę dostępnego kredytu, terminowość w spłacaniu rachunków lub rat oraz liczbę ostatnich wniosków kredytowych.

Po co to jest?

Zdolność kredytowa określa Twoją zdolność do spłaty kredytu i przedstawia Cię jako odpowiedzialnego i wypłacalnego klienta. Jeśli w Twojej historii są jakieś wersety dotyczące niewypłacalności, bankructw, wyroków, zastawów lub windykacji, organizacja finansowa ma prawo nie udzielić Ci pożyczki. Potrzebujesz zdolności kredytowej, aby uzyskać jak najlepsze oprocentowanie i warunki kredytu – im lepsza jest Twoja historia, tym niższe odsetki będziesz w stanie uzyskać.

Czy naprawdę muszę coś zrobić ze złą historią?

Tylko jeśli chcesz. Na rynku jest wielu wierzycieli, którzy współpracują z tego typu klientem. Zawsze masz możliwość zaciągnięcia pożyczki korzystając z naszego serwisu na najlepszych możliwych warunkach.

Żywotność historii kredytowej wynosi średnio 2-5 lat. Więc jeśli chcesz coś naprawić, będziesz musiał poczekać lub postępować zgodnie z proponowanymi strategiami.

Strategia 1

Ta strategia umożliwia skupieniu się na małych kwotach. Weź naprawdę niewielką pożyczkę i spłać na czas. Jeśli jedyne na co cię stać, to płacenie minimalnej raty, w porządku. Dobrym sposobem na upewnienie się, że spłaciłeś pożyczki w tym miesiącu, jest ustawienie przypomnień w kalendarzu i strategiczne dokonywanie płatności. To pokaże wierzycielom, że jesteś dobry w finansach i zarządzaniu czasem. Zaciągnięcie nie jednej, ale kilku pożyczek pozwoli szybciej poprawić Twój wynik. Powszechnie wiadomo, że firmy finansowe pożyczają łatwiej i chętniej niż banki, więc możesz skorzystać z tej szansy. Ta strategia jest powolna, ale stabilna i łatwa w wykonaniu.

Strategia 2

Jeśli masz kartę kredytową, zwróć uwagę jak z niej korzystasz. Wydaj mniej niż 30% swojego limitu na dowolną kartę; im mniej, tym lepiej. Wierzyciele stosują proporcję 30/70, aby ocenić, jak dobrze zarządzasz swoimi pieniędzmi. Załóżmy na przykład, że masz dwie karty z limitem kredytowym wynoszącym 2000 zł na każdej i 500 zł niespłaconego salda na jednej z nich. Twój wskaźnik wykorzystania kredytu wyniesie 12,5%. Aby to sprawdzić, zsumuj swój dług (500 zł), a następnie podziel go przez całkowity limit kredytowy (4000 zł). Prostym sposobem na upewnienie się, że Twoja historia się poprawia, jest dokonywanie płatności kilka razy w miesiącu w celu regularnego sprawdzania salda lub dokonywanie spłat przed dniem rozliczenia. Działa szybko, ponieważ kontrolujemy tutaj dwa główne czynniki w Twojej historii kredytowej – wykorzystanie i terminowość płatności.

Strategia 3

Jeszcze jeden punkt w stosunku do poprzedniego. Poproś o wyższe limity kredytowe, aby zmniejszyć wskaźnik wykorzystania kredytu, różnicę między saldem a wydanymi pieniędzmi. Możesz otrzymać wyższy limit, jeśli Twoje dochody wzrosły lub jeśli masz za sobą kilka lat dodatniego kredytu. Ta strategia jest szybka, ale przygotuj się na udowodnienie swoich zarobków. Gdy tylko Twoje dane kredytowe zostaną zaktualizowane, ogólne wykorzystanie kredytu zmniejszy się.

Nieszczęścia kredytowe w końcu odchodzą w przeszłość. Dziś nie musisz już mieć doskonałej historii kredytowej, aby otrzymać pożyczkę dzięki Cash Space. Zapewniamy wybór najświeższych ofert spełniających Twoje wymagania. Nie obciążamy cię dodatkowymi kosztami, a wszystkie nasze usługi są bezpłatne. Wypełnij wniosek i otrzymaj pieniądze na swoje konto w ciągu 20 minut.

Georgei Czech
edytor
7175
1298
Rekomendacje dla Ciebie
Co to jest pożyczka?
Pokaż więcej
Dlaczego firmy pożyczkowe są bardziej popularne niż banki?
Pokaż więcej
7 najczęstszych powodów, dla których warto zaciągnąć pożyczkę
Pokaż więcej
Czy spełniam warunki do otrzymania pożyczki?
Pokaż więcej